Šokolaad on midagi, millega meeldib maiustada paljudele. On teada tuntud, et šokolaad tekitab inimestes õnne- ja rahulolutunde, kuna sisaldab aineid, mis panevad meie aju vabastama endorfiine. Inimkond on šokolaadi nautinud sadu aastaid. Algselt said seda naudingut Euroopas maitsta vaid rikkad, kuid aegamööda on šokolaadist saanud toiduaine, mis on kättesaadav paljudele. Siit leiad 7 vähetuntud aga põnevat fakti šokolaadi kohta, millega järgmine kord kohvinurgas või firmaüritusel särada.
1. Kakaooad olid kunagi nii väärtuslikud, et neid kasutati valuutana
Kakaooad, millest šokolaadi valmistatakse, olid Kesk-Ameerikas omal ajal nii väärtuslikud, et maiad ja asteegid kasutasid neid valuutana. Pärast Hispaanlaste vallutust olid kakaooad kasutusel kui peamine valuuta. Kakaoubade väärtus fikseeriti ametlikult 1555. aastal määrusega, mis nägi ette, et üks Hispaania Reaal võrdus 140 kakaooaga. Isegi veel 1850ndatel olid kakaooad kasutusel peenrahana.
2. 1kg šokolaadi valmistamiseks kulub umbes 800 kakaouba
Kuigi ühel kakaopuul võib aastas õitseda kuni 6000 õit, valmib nendest kõigest umbes 30-40 vilja, mis kasvavad välja otse puu tüvelt või okstelt. Igas viljas on umbes 20-50 väärtusliku kakaouba.
Kakaopuu on väga õrn taim ning on tavaline, et igal aastal sureb umbes 30% istutatud taimedest. Taimed hakkavad vilju kandma alles pärast viiendat eluaastat ja kuigi kakaopuu võib elada kuni 100 aastaseks, kannavad nad vilju ainult 45-60 aastat.
3. Šokolaad paneb inimesed ostma
2013. aastal läbiviidud katse raamatupoes andis huvitavaid tulemusi. Nimelt katsetati, et kuidas mõjutab poes hõljuv šokolaadi lõhn inimeste ostukäitumist. Tulemustest selgus, et šokolaadilõhn pani inimesi 22% rohkem raamatuid ostma, ja 40% rohkem ostma kokandusalaseid raamatuid või armastusromaane.
4. Enamik kakaost kasvatatakse Aafrikas
Olenemata sellest, et kakaopuu on pärit Kesk ja Lõuna-Ameerikast, asuvad enamik kakaoistandusi tänapäeval Aafrikas. Ligikaudu 70% maailma kakaost pärineb sealt. Suurim kakao tootja Aafrikas on Elevandiluurannik, kattes ligikaudu 30% kogu maailma kakaovajadusest. Keskmise kakaofarmi suurus Lääne-Aafrikas on 3-4 hektarit.
Telli tasuta näidiskomplekt, et tutvuda Shokoboxi toodete maitsete ja suurustega.
5. Sulamistemperatuur sobivalt alla inimese kehatemperatuuri
Šokolaad on ainuke söödav aine, mille sulamistemperatuur on täpselt alla inimese kehatemperatuuri. Šokolaad sulab 30-33 kraadi juures ning seetõttu on see nii lihtsasti suussulav.
6. Sõna otseses mõttes „jumalate söök”
Kakaopuu ladinakeelne nimi on Theobroma cacao. Selle nime andis talle Carl von Linnee, nüüdisaegse elusorganismide süstemaatika ja taksonoomia rajaja. Tõlkes tähendab see „kakao, jumalate söök”. Sõna „šokolaad” tuleb Mehhiko indiaanlaste Nahuade keelsest sõnast „xocolatl” mis tähendab „kibedat vett või jooki. See tuleneb sellest, et algupäraselt valmistati kakaost ainult jooki, mis segati vürtsidega.
7. Maailma suurim šokolaadi müügipunkt on Brüsseli lennujaam
Brüsseli lennujaam müüb aastas umbes 800 tonni šokolaadi. See teeb päevas 2000kg ja minutis ligikaudu 1.5kg. Lettidel on sadu erinevaid šokolaadist tooteid, sealhulgas imemaitsvad pralineekommid, mille belglased leiutasid rohkem kui 100 aastat tagasi.
Järgmine kord kui šokolaadiga maiustad või lisad seda magusa üllatusena kingipakki, siis tead, et see on toiduaine, mis on au sees olnud sajandeid ning kunagi olnud isegi kulla väärtusega.
Shokoboxi e-poest leiad laia valiku šokolaaditahvleid-ja komme, millega kliente, töötajaid või äripartnereid üllatada.